Lilijice Scyphocrinites Elegans 26x 16 x 2,7cm

Jedná se o planktonickou formu lilijice, která se pohybovala ve vodě pomocí plováku (lobolitu). Tento druh lilijic se nachází v Maroku Kdysi velmi hojný v nejsvrchnějších silurských a nejnižších devonských mořích. 26x 16 x 2,7 váha cca 1752g
Zobrazit více
3 984 Kč (181,09 Eur)
Vyprodáno
popis
parametry
soubory a odkazy

Pěkná estetická zkamenělina mořské lilijice rodu Scyphocrinites sp. Zkamenělina pochází z naleziště poblíž města Erfoud v Maroku. Kámen má rozměry 26x 16 x 2,7 váha cca 1752g  a je na něm zachovalá část koruny a stonek, který se napojuje na spodní část kalichu.  
Tělo těchto mořských živočichů bylo tvořené několika částmi. Rod Scyphocrinites byl takzvanou planktonickou formou lilijice a vznášel se ve vodě díky jakémusi plováku, který byl naplněn plynem. Tento plovák ve tvaru koule (někdy též přimoná květák a podobně) se nazývá lobolit. Z něho pak vyrůstal stonek tvořený kroužkovitými články, tento stonek mohl být i několik metrů dlouhý. Další částí byl takzvaný kalich a z něho vybíhala rozvětvená ramena. Tuto část (kalich+ramena nazýváme jako korunu). Díky této stavbě těla (velké vzdálenosti mezi jednotlivými částmi) se kompletní lilijice prakticky nenacházejí, většinou se jedná o fosílie samostatných částí, či jednotlivých drobných článků.

Rod Scyphocrinites je významným rodem lilijic, který žil na přelomu siluru a devonu. Jejich výskyt je koncentrován zejména v takzvaném scyphocrinitovém horizontu, který tvoří nejvyšší a poslední vrstvy siluru. Nálezy těchto lilijic jsou velmi známé už z dávných dob, jedny z prvních evidovaných nálezů pocházejí z České republiky, kde scyphocrinitový horizont náleží k Přídolskému souvrství. Zde byl již téměř před 200 lety popsán druh Scyphocrinites elegans, který patří vůbec k prvním paleontologicky zkoumaným a popsaným zkamenělinám.

lokalita: Erfoud, Maroko
stáří: prvohory, svrchní silur (zhruba 410 - 417 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Echinodermata - ostnokožci
třída: Crinoidea - lilijice
řád: Monobathrida
čeleď: Scyphocrinitidae

rod,druh: Scyphocrinites sp .(Zenker, 1833)

Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento eshop používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

souhlas
nesouhlas