Pazourek páskovaný cca 1944 g - 23x12x4 cm

Pazourek páskovaný cca 1944 g - 23x12x4 cm - jednostranně leštěný plát -Jedná se o leštěnou desku pruhovaného pazourku, nalezenou ve Svatokřížských horách v Polsku. Tato forma pazourku je považována za vzácnou a obvykle vykazuje krásný páskovaný a pruhovaný vzor
Zobrazit více
1 633 Kč (74,23 Eur)
Vyprodáno
popis
parametry
soubory a odkazy

Pazourek páskovaný cca 1944 g - 23x12x4 cm - jednostranně leštěný plát

Polský pazourek je známý svými neuvěřitelně krásnými pruhy. Tvoří se v konkrecích nebo velkých uzlinách v jurském vápenci z doby asi před 160 miliony let

Jedná se o  leštěnou desku pruhovaného pazourku, nalezenou ve Svatokřížských horách v Polsku. Tato forma pazourku je považována za vzácnou a obvykle vykazuje krásný páskovaný a pruhovaný vzor, proto se dnes používá také ve šperkařství. Je svrchnojurského stáří, což znamená, že byl uložen zhruba před 160 miliony let.

Pruhovaný pazourek, také známý jako "páskovaný pazourek", je typ pazourku vykazující soustředné pruhy střídající se mezi světlými a tmavými pruhy. Toto pruhování se může lišit barvou, nejčastěji se však jedná o odstíny hnědé. Předpokládá se, že vznikl srážením oxidu křemičitého přímo z mořské vody a nachází se jako konkrece ve vápencových usazeninách. Krystalinita je typicky vyšší ve středu konkrece.

Většina pruhovaného pazourku se těží z ložiska v Polsku, poblíž měst Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski a Iłża. Nachází se v usazeninách, které jsou ve stáří svrchní jury (oxfordu) nebo přibližně 160 milionů let staré.

Na 43. zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v ázerbájdžánském Baku, byla polská oblast těžby pravěkého pruhovaného pazourku Krzemionki zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO

Je to prostě neuvěřitelné – na polských pozemcích se nachází drahý kámen, který je... vzácnější než diamant! A co víc, tento drahý kámen se nachází pouze na jednom místě na světě!  

Jak tento magický kámen vznikl? V jurské éře (ano, ano – té s dinosaury) malí korýši žili v teplých mořských lagunách, které se rozprostíraly na území dnešního Polska, malí korýši. Na měkkém mořském dně vybudovali celé systémy chodeb a nor, ve kterých ukládali  odumřelé úlomky rostlin. Oxid křemičitý obsažený ve vodě a ve shromážděných zbytcích mořských organismů vysrážených v těchto dutinách vlivem změn teploty, tlaku a chemické reakce vody. Oxid křemičitý, který tuhne miliony let, vytvořil charakteristické pazourkové válečky, v jejichž vnitřní hmotě jsou prameny různých barev, s fantasticky uspořádanými pruhy uvnitř. Tak vznikly kameny, které se dnes přirozeně vyskytují pouze na jednom místě na světě – v Sandoměřské zemi.

Pruhovaný pazourek je dekorativní odrůda pazourku, která se vyznačuje soustředným, více či méně pravidelným uspořádáním tmavých a světlých vrstev. Hlavní složkou polského pruhovaného pazourku je oxid křemičitý, v němž dominuje křemen a chalcedon. Pruhování je způsobeno proměnlivým počtem mikropórů, světlejší části jich mají hodně a tmavší méně. Vyskytuje se hlavně ve formě konkrecí, vrstev v horninách svrchní jury a také v sekundárních usazeninách, které sem přináší ledový příkrov.

Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento eshop používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

souhlas
nesouhlas